Temecula Valley Football, Rubidoux Runner Kevin Ramos (4-30-19)

Temecula Valley football coach Bert Esposito joins us LIVE in-studo!

Details on the NFL Draft as LB Sione Takitaki (Heritage HS) goes to the Cleveland Browns in the 3rd Round and RB Alexander Mattison (San Bernardino HS) goes to the Minnesota Vikings also in the 3rd round.

Plus, we break down the CIF-SS baseball and softball brackets.

We’ll also hear from #Rubidoux distance runner Kevin Ramos.

 

FOOTBALL: Rubidoux rolls past Vista del Lago, 56-20

The Rubidoux Falcons moved to 3-0 in the Mountain Valley League with a 56-20 win vs. Vista del Lago. The Falcons (5-3) will finish up league play with road games at Moreno Valley and Banning.

Look for the complete highlights on Sports Weekly LIVE on IEMG-TV and the IE Media Group YouTube Channel on Friday night at 11pm-Midnight.

FOOTBALL: Rubidoux wins thriller vs. La Sierra 30-27

After building a 17-0 lead in the first half vs. La Sierra, the Rubidoux Falcons watched their lead disappear in the second half, but still managed to come from behind and win 30-27.

Rubidoux scored the game-winning touchdown after the Eagles forced a fumble, but the Falcons Kaden Dionne scooped up the ball and ran it for the go-ahead score.

Rubidoux Head Coach Patrick Thompson following the Falcons win:

Inland_Sports had the LIVE radio broadcast on the Inland_Sports Channel:

FOOTBALL: CIF-SS First Round Playoff Game Scores

DIVISION 1—

#2 CENTENNIAL 55,   JSERRA 24

VISTA MURRIETA 38,   BISHOP AMAT 24

 

DIVISION 2—

#1 HERITAGE 42,  EL TORO 14

#2 MURRIETA VALLEY 63,  ST. BONAVENTURE 34

NORCO 35,   CITRUS HILL 32

 REDLANDS EAST VALLEY 41,  GREAT OAK 30

 

DIVISION 3—

RANCHO VERDE 49,  OAK HILLS 21

 

DIVISION 4—

REDONDO UNION 43,  CAJON 24

#3 CORONA DEL MAR 41,  MURRIETA MESA 20

#2 LOMPOC 65,  CARTER 0

 

DIVISION 5—

KING 45,   #3 PALOMA VALLEY 35

ROOSEVELT 50,  SAN JACINTO 28

REDLANDS 24,  #4 LA QUINTA 10

 

DIVISION 6—

#2 YUCAIPA 42,  PALMDALE 7

#3 SUMMIT 42,  WEST COVINA 41

 

DIVISION 7—

#3 SAN GORGONIO 49,  SOUTH HILLS 22

#4 NORTE VISTA 42,  DIAMOND RANCH 14

#1 PACIFICA/OXNARD 63,  LINFIELD CHRISTIAN 41

 

DIVISION 8—

YORBA LINDA 45,  KAISER 6

DON LUGO 42,  MORENO VALLEY 14

TEMESCAL CANYON 42,   SADDLEBACK VALLEY CHRISTIAN 31

 

DIVISION 9—

#4 NOTRE DAME 42,  BURROUGHS 32

#3 SILVERADO 60,  PERRIS 18

 

DIVISION 10—

#1 RUBIDOUX 63,  VIEWPOINT 19

#2 AQUINAS 35,  SOUTH PASADENA 10

JW NORTH 27,   GRAND TERRACE 14

 

DIVISION 11—

VALLEY VIEW 69,   #2 CULVER CITY 43

TWENTY-NINE PALMS 19,  JURUPA HILLS 14

 

DIVISION 12—

#3 PACIFIC 55,  SANTA PAULA 28

CALVARY MURRIETA 49,  SILVER VALLEY 21

HILLCREST 35,   BIG BEAR 28

 

DIVISION 13—

RANCHO CHRISTIAN 41,  HAMILTON 0

AZUSA 48,  CARNEGIE 12

FOOTBALL: CIF-SS First Round Playoff Games

DIVISION 1—

JSERRA @ #2 CENTENNIAL

VISTA MURRIETA @ BISHOP AMAT

 

DIVISION 2—

EL TORO @ #1 HERITAGE

ST. BONAVENTURE @ #2 MURRIETA VALLEY

NORCO @ CITRUS HILL

GREAT OAK @ REDLANDS EAST VALLEY

 

DIVISION 3—

OAK HILLS @ RANCHO VERDE

 

DIVISION 4—

CAJON @ REDONDO UNION

MURRIETA MESA @ #3 CORONA DEL MAR

CARTER @ #2 LOMPOC

 

DIVISION 5—

KING @ #3 PALOMA VALLEY

SAN JACINTO @ ROOSEVELT

REDLANDS @ #4 LA QUINTA

 

DIVISION 6—

PALMDALE @ #2 YUCAIPA 

WEST COVINA @ #3 SUMMIT

 

DIVISION 7—

SOUTH HILLS @ #3 SAN GORGONIO

DIAMOND RANCH @ #4 NORTE VISTA

LINFIELD CHRISTIAN @ #1 PACIFICA/OXNARD

 

DIVISION 8—

KAISER @ YORBA LINDA

MORENO VALLEY @ DON LUGO

TEMESCAL CANYON @ SADDLEBACK VALLEY CHRISTIAN

 

DIVISION 9—

RIDGECREST BURROUGHS @ #4 NOTRE DAME

PERRIS @ #3 SILVERADO

 

DIVISION 10—

VIEWPOINT @ #1 RUBIDOUX

SOUTH PASADENA @ #2 AQUINAS

JW NORTH @ GRAND TERRACE

 

DIVISION 11—

VALLEY VIEW @ #2 CULVER CITY

JURUPA HILLS @ TWENTY-NINE PALMS

 

DIVISION 12—

SANTA PAULA @ #3 PACIFIC

SILVER VALLEY @ CALVARY MURRIETA

HILLCREST @ BIG BEAR

 

DIVISION 13—

HAMILTON @ RANCHO CHRISTIAN

AZUSA @ CARNEGIE